Jak zostać atletą

czyli jak to robiono 100 lat temu…

Z okazji roku olimpijskiego (chociaż samą imprezę z powodu COVID-19 przeniesiono na 2021 rok) wspominamy, jak rodził się polski sport i olimpizm…

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wyzwaniem stało się odtworzenie wszystkich dziedziny życia codziennego czyli kultury, nauki, gospodarki, czy sił zbrojnych.

Pojawił się także aspekt sportu. Dziedzina ta dla Polaków szybko zaczęła dostarczać wzruszeń i dumy w odrodzonym kraju.

Tradycje uprawiania sportu rozwijały się również dzięki Towarzystwu Gimnastycznemu 'Sokół’ – organizacji powstałej w 1867 roku we Lwowie, której celem min. było podnoszenie sprawności fizycznej i rozbudzanie ducha narodowego.

Już w połowie października 1919 r. powstaje organizacja, „Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich”- PKIO, która miała przygotować polskich sportowców do igrzysk w Antwerpii w roku 1920. Jednak wojna polsko–bolszewicka zmieniła nasze plany i reprezentacja Polski oficjalnie po raz pierwszy wystąpiła dopiero na olimpiadzie w Paryżu w 1924 r., skąd przywieźliśmy do kraju pierwsze  medale olimpijskie. Jednymi z medalistów byli nasi Superbohaterowie i patroni historyczni 1 MTB Stu BohaterówTomasz Stankiewicz, i 2 MTB Stu BohaterówJózef Lange. Obydwaj wspólnie z Janem Łazarskim i Franciszkiem Szymczykiem zdobyli srebrny medal olimpijski w wyścigu drużynowym na 4000 m.

W Polsce międzywojennej rozwijały się min. takie dyscypliny, jak jazda konna, lekkoatletyka, piłka nożna czy narciarstwo. Osiągnięcia mieliśmy również w dziedzinie sportów lotniczych.

Okres dwudziestolecia międzywojennego, zaowocował dla Polski 120 medalami z różnych imprez sportowych: mistrzostw świata, mistrzostw Europy, czy igrzysk olimpijskich.

Aby zatem przysposobić się do sportowych sukcesów należało pielęgnować tężyznę fizyczną, w czym pomagały min. zaprezentowany poniżej podręcznik „Jak zostać atletą” wydany w Warszawie w roku 1934 oraz pozycje książkowe takich mistrzów jak Janusz Kusociński „Od palanta do olimpiady” z roku 1933, czy wydawnictwa prasowe przybliżające społeczeństwu świat sportu.

PS. Zwróć uwagę, jakimi akcesoriami do ćwiczeń posługują się sportowcy na rycinach. A jak Ty budujesz swoją tężyznę fizyczną?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na www.warteprzeczytania.pl

Partnerem imprez sportowych z cyklu Stu Bohaterów oraz projektu Polish Superheroes – polscy olimpijczycy jest LOTTO. Radość wygrywania

MTB Stu Bohaterów, czyli nie tylko biegi.
1 Wirtualny Maraton Rowerowy Stu Bohaterów
Wybierz z menu
Close

Mój koszyk

Miło cię tu widzieć!

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane obsługi zamównienia, do zarządzania dostępem do Państwa konta oraz do innych celów opisanych w naszym Regulaminie i polityce prywatności. polityka prywatności.

Masz już konto?

Close

Categories